Za Dostálem do Japonska letí i singlkajak!

16.07.2021

Závodní lodě Josefa Dostála po cestě do Japonska nabírají další zpoždění a tak deblkajak poslaný z Prahy následuje i singlkajak. Aby situace byla ještě zajímavější, tak zpoždění nabrala i pádla! Vyjádření k situaci Pepy Dostála a předsedy svazu kanoistů Jana Boháče najdete níže.

Josef Dostál:

"V Japonsku nám půjčili lodě, na kterých jsme tu trénovali už na podzimním soustředění v roce 2018. I když se jedná o stejný typ, tak jsou bohužel znatelně rozdílný z důvodu, že výrobce každý rok obměňuje tvar kopyta. Na jinou loď je potřeba si zvyknout a to trvá několik týdnů. Balík lodí, který měl původně dorazit už před kempem v Kochi bude až na OH z důvodu špatného počasí na oceánu. V tu dobu už bych byl zvyklej na jinou loď a musel bych znovu měnit, což by bylo katastrofální. Naštěstí se podařilo rychle domluvit se svazem a Duklou a lodě poslat letecky. Debl nás tu čekal hned druhý den a singl by měl přijít v úterý večer, tak snad bude celej. Už se mi stalo, že loď poslaná letecky dorazila na dvě půlky. Další nepříjemností byly ztracená pádla. V Praze je nenaložili do letadla a my se strachovali o to, že se někde ztratila. Dokonce jsme kvůli tomu měnili tréninkový plány a vypadalo to dost bledě. Naštěstí dorazila a v pořádku, tak teď alespoň můžeme jakš-takš trénovat."

Jan Boháč, předseda svazu kanoistů:

"Informace o zpoždění přepravy lodí do Japonska jsme měli ještě před odletem našich závodníků na přípravný kemp do Susaki. Proto jsme do Japonska obratem po tomto zjištění letecky odeslali deblkajak, protože u něj bylo jisté, že bude potřeba pro Pepu Dostála a Radka Šloufa v každém případě již na závěrečný kemp. Současně kluci, včetně bratří Fuksů, stihli před odletem připravit v loděnici Dukly pro všechny případy další svoje náhradní lodě. My totiž v Susaki máme svoje lodě od roku 2017, protože tam aspiranti olympijského startu jezdili na aklimatizační kempy, ale potřebovali jsme znát jejich aktuální stav. Se závodníky a trenéry bylo před odletem dohodnuto, že po příjezdu na naši japonskou tréninkovou základnu v Susaki zkontrolují, jaké lodě budou ještě potřebovat pro závěrečnou přípravu a pro závody, a dají pokyn do Prahy. Současně od okamžiku, kdy nám výrobce lodí, firma Nelo z Portugalska, potvrdila a upřesnila, že její kontejner, ve kterém jsou naše lodě a lodě řady dalších výprav, je skutečně zpožděný, se ihned připravil proces na transport dalších potřebných lodí. Předběžně se zajistilo balení, karnety, celní odbavení a předání dopravci, aby nemohlo dojít ke komplikacím.

Po kontrole stavu lodí v Susaki bylo 13. 7. rozhodnuto poslat do Japonska další tři lodě. Takže připravený proces se rozběhl a důkladně zabalené lodě, vybavené potřebnou dokumentací jsou 15. 7. připravené na letišti. Odletí v pátek 16. 7. , v Osace budou v pondělí 19.7., letí přes Frankfurt, a u závodníků na kempu v Susaki v úterý 20.7. Závodníci a trenéři mají v místě kempu potřebné vybavení i informace a příprava na olympijský závod může zdárně pokračovat. Musím poděkovat celému našemu realizačnímu týmu, jak rychle a profesionálně zareagoval na vzniklou situaci."