Uvědomila jsem si, jak moc jsem v Praze spokojená. Na olympiádě chci do finále, říká Seemanová

08.07.2021

Praha, Česká republika

Do Ria de Janeira letěla jako nejmladší sportovkyně z celé české výpravy, do Tokia poletí Barbora Seemanová jako nejlepší česká plavkyně a také čerstvá mistryně Evropy.

Zatímco před pěti lety odletěla Barbora Seemanová na olympijské hry sbírat hlavně zkušenosti, tak v Tokiu bude patřit mezi největší české naděje. "Na olympiádě bych chtěla zase posunout svá maxima a dostat se do semifinálových a finálových bojů," přeje si jednadvacetiletá plavkyně.

Ambiciózní plány by neměly být nedostižné i vzhledem k tomu, že Seemanová dokázala během pandemického období vylepšit své osobní a dokonce i národní rekordy.

"Minulý rok se kvůli koronaviru zrušily všechny vrcholové akce, takže se nebylo na co vlastně připravovat. Možná i proto se může zdát, že těch rekordů bylo hodně," pokračuje Seemanová s tím, že by se chtěla zlepšovat alespoň o kousek i v následujících letech.

A může Seemanová předvést další rekordy v olympijském bazénu? "Těžko se mi na to odpovídá, ale děláme vše pro to, abychom osobní rekordy neustále posouvali. Možné je vše, jenže i nemožné," usmívá se Petra Škábová, tedy dlouholetá trenérka české naděje.

Na případné rekordy a další medaile bude Seemanová trénovat i nadále v pražských podmínkách, přestože původně plánovala po olympiádě odletět studovat na univerzitu do Spojených států amerických.

"Tím, že jsem byla během pandemie hodně mimo domov, jsem si uvědomila, že to není můj šálek kávy. Uvědomila jsem si, že mám ráda své tréninkové zázemí doma v Praze. A také mám ráda svůj osobní život. A co jsme se vrátili do Česka a dostali od státu výjimku, se nám zlepšily podmínky," naráží Seemanová na nejtěžší období v kariéře.

Právě během loňského podzimu nesměli trénovat v bazénech ani elitní čeští plavci, takže reprezentace musela hledat doslova tréninkovou bázu v zahraničí. "To bylo opravdu náročné, nedostali jsme jako profesionálové výjimku a trénovali jsme v zahraničí, kde měli koronavirovou situaci v podstatě podobnou jako u nás s tím, že oni trénovat mohli," připomíná Seemanová.

"Potřebovala jsem trochu času, abych se s tím vyrovnala, protože nebylo ani jasné, jak dlouho budeme mimo své domovy. Tenkrát mě trenérka rychle zapřáhla do tréninku, takže jsem naštěstí neměla tolik času na přemýšlení. Motivace potom přišla s tréninkem a zase jsem se chtěla zlepšovat a myslela jsem na nadcházející, i když vlastně vzdálené akce," pokračuje Seemanová.

A příprava se povedla skvěle, protože Seemanovou vyhrála mistrovství Evropy v Budapšti a nedávno byla draftována do profesionální plavecké ligy ISL právě do týmu maďarské plavecké hvězdy Katinky Hossuové. "Pokud to restrikce dovolí a nebudeme obě až moc zaneprázdněné tréninkem, tak bych se s ní ráda pobavila o budoucnosti," uzavírá Seemanová, kterou čekají závody v prvním týdnu olympijských her.

Fotky v linku níže. Zdroj Ivana Roháčková

https://drive.google.com/drive/folders/1ZJSzkIU3YbBFrlD-ZUn4HQUXyxZ9QdOY?usp=sharing