Szeged předčil očekávání. Dostál se Šloufem potěšili kouče a olympiádě jsou zase blíž. Slavit budou tréninkem

16.05.2021

Paráda. Josef Dostál a Radek Šlouf na Světovém poháru v Szegedu udělali klíčový krok k nominaci na olympijské hry v Tokiu. Kajakář Josef Dostál vstoupil do olympijské sezony druhým místem na kilometru, když nestačil jen na Němce Jacoba Schopfa. Deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf pak dojel v neděli také těsně druhý na olympijském kilometru. Češi prohráli o devět setin sekundy s úřadujícími mistry světa Maxem Hoffem a Jacobem Schopfem z Německa a slaví největší společný úspěch.

"O nominaci na olympiádu nám oficiálně zatím nikdo nic neřekl, ale podle výsledků tušíme, že bychom to měli být my dva s Radkem," vykládal cestou domů ze Szegedu Dostál a jeho parťák přizvukoval. "Myslím, že jsme si tím výkonem o olympiádu dostatečně řekli. Reprezentační trenér mi taky hned povídal, že očekával, že si to v závodě obhájíme, ale že nečekal, že budeme bojovat o první místo," hlásil Šlouf s tím, že považuje nominační tajenku za vyřešenou "Ta věta trenéra mě o tom přesvědčila," dodal Šlouf.

"Na štempl si ještě ale počkáme," krotil přehnanou euforii jeho zkušenější parťák, kterému už to na OH v minulosti cinklo a ten opojný pocit by chtěl jistě zažít i v Tokiu. "Hodně se nám ulevilo. Uvidí to každý, kdo se podívá na záznam, protože v cíli jsme si pořádně zařvali," pokračoval v hodnocení Dostálův parťák.

Dostála prý už předem uklidňovalo, když viděl, do jaké formy se Šlouf dostává a občas od něj dostal "naklepáno". "Nejsem na to zvyklý. To se mi totiž ve formě moc nestává, ale časy jsem měl dobrý. Tak jsem si říkal, že má Radek formu jak sviňa," smál se zkušený olympionik. "Mohutným finišem jsme pak málem smázli i světové šampiony," dodal.

O umístění mezi nejlepšími uvažovali oba čeští reprezentanti už před závody v Szegedu, realita ale byla ještě lepší. "V konkurenci, jaká tu byla, jsem si po rozjížďkách říkal, že všechny lodě jsou hratelný a druzí bychom klidně mohli být. Ale před závodem se to říct nedá, nikdy nevíte, v jaké formě soupeři přijedou," přiznal Šlouf. "Jsem nadšený, za mě je výsledek nad očekávání. Myslel jsem, že Němci nám ujedou víc," smál se Dostál.

Cíl se tedy povedlo naplnit a mohlo by se zdát, že by si Dostál se Šloufem mohli dopřát i nějakou menší oslavu. "Jak by řekl náš trenér Karel Leština, oslavíme to tréninkem. A hned v úterý najíždíme do Račic, než bude krátký odpočinek před cestou do Livigna," svěřil se Šlouf. "Takže to oslavíme dalším soustředěním," dodal Dostál.

Oba úspěšní závodníci i cestou domů ze Szegedu sbírali jednu gratulaci za druhou. "Potěšily nás všechny gratulace a další ještě určitě přijdou," naznačil Dostál, že se při jízdě do Čech nudit nebude. "Všem děkujeme, vážíme si té podpory," dodal. Jeho kolega Šlouf si také vzpomněl na to, jak strastiplně cesta do Szegedu začínala, když měl jejich vůz bouračku. "Sice jsem seděl vepředu, tedy nejdál od místa, kde jsme se sťukli, ale hodně to se mnou hodilo. Chvíli mě bolela noha, ale dostal jsem se z toho. V hlavě jsem to pak už neměl," konstatoval Šlouf.

Trenér Karel Leština pak podtrhl, že jde o velký úspěch. "Jsem šťastný, že jsem po roce zase závodili na mezinárodních závodech s těmi nejlepšími a jsme schopní s nimi bojovat. Nic jsme za ten rok netratili," těšilo kouče úspěšného českého dua.