Stewartová zaběhla nový český rekord na 10 000 metrů

28.05.2022

Moira Stewartová zaběhla na závodě Evropského poháru ve francouzském Pacé nový český rekord v běhu na 10 000 metrů. Výkon Aleny Peterkové z před dvaadvaceti let vylepšila o necelých 20 vteřin, když si v Pacé doběhla v čase 32:08,96 v elitní evropské konkurenci pro parádní šesté místo.

"Vůbec nevím, kde mám začít. To byl tak strašně neskutečný závod, celou dobu se mi běželo tak strašně dobře," hodnotí Stewartová bezprostředně po závodě, který dokonce v prvních kolech táhla v čele. "Začátek byl takový hrozně pomalý, tak na mě trenér houkl, ať za to klidně vezmu a nebojím se," pokračuje česká reprezentantka.

Na rozdíl od dubnového mistrovství republiky ale tentokrát celý závod táhnout nemusela. "Po nějaké době se utvořila skupinka holek, ve které jsme se prostřídaly. Běželo se mi strašně parádně a dokonce mi přišlo, že jsem skoro pořád musela brzdit," raduje se dcera skotského otce a české matky.

"Měla jsem malou krizičku na osmém nebo devátém kilometrů, ale to bývá. Po doběhnutí jsem vůbec nemohla uvěřit svému času. Je to opravdu neskutečné," usmívá se běžkyně, která v Pacé vylepšila český rekord o necelých 20 vteřin a osobní maximum dokonce o necelých 43 vteřin.

Stewartové navíc v elitní evropské konkurenci chybělo necelých pět vteřin, aby skončila třetí. "Šesté místo v evropské soutěži? V životě bych neřekla, že se takhle vysoko umístím. Ani jsem nevěděla, že naše skupinka bojuje o třetí místo," pokračuje.

"Finiš už tam prostě nebyl, ostatní holky nejspíš trénují na kratší tratě a mají lepší závěr. Šesté místo ale beru všemi dvaceti," uzavírá Stewartová.