Snad to nebude zase na hřejivku, směje se Mäki před Diamantovou ligou. S jakým časem bude spokojená?

19.05.2022

Elitní českou atletku Kristiinu Mäki čeká už v sobotu start na trati 1500 metrů v rámci Diamantové ligy v Birminghamu. "Jen doufám, že už nebude taková zima jako před týdnem ve Finsku, abych se zase nemusela celá mazat hřejivkou," směje se finalistka poslední olympiády v Tokiu.

Právě na hrách v Japonsku stanovila Mäki nový český rekord na 1500 metrů časem 4:01,23, díky kterému si poté zaběhla olympijské finále. "Teď jsem na začátku a vlastně v Birminghamu poběžím první patnáctistovku sezony, takže bych byla spokojená s časem okolo 4:06," říká dcera finského otce a české matky.

"Začátky sezon jsou u mně trochu pomalejší, ale na druhou stranu v tréninku to teď nevypadá vůbec špatně, takže jsem na sebe zvědavá. Každopádně budu hodně nervózní, protože v rámci Diamantové ligy jsem běžela zatím čtyřikrát a povedl se mi vlastně jenom jeden start," vysvětluje Mäki, která se naposled na prestižním podniku ukázala minulé září v Bruselu.

"Doufám, že v Birminghamu nebude šest stupňů a ledový vítr jako před týdnem ve Finsku. To byla potřeba hřejivá mast, kterou pak člověk cítí ještě dva dny," směje se Mäki. "Je sice pravda, že Anglie bývá nevyzpytatelná, ale koukala jsem se a mělo by být v sobotu okolo 18 stupňů," dodává.

Na startu v Birminghamu nebude chybět hned pět atletek, které drží osobní rekordy pod čtyři minuty. Včetně domácí Laury Muirové, která si v Tokiu doběhla pro stříbro. "Konkurence bude určitě velká, tak jak to na Diamantové lize bývá," pokračuje česká reprezentantka, která by na letošním červencovém mistrovství světa v Eugene znovu ráda atakovala osobní rekord.

Do třetího největšího města Anglie pojede tentokrát Mäki sama. "Filip bude závodit v Řecku, takže by to s malým nevycházelo. Kaapo si užije prarodiče," připomíná Mäki, že jejího partnera a rovněž elitní českého atleta Filipa Sasínka čekají také závodní povinnosti.

Mäki tak nadále ukazuje, že lze závodit na té nejvyšší světové úrovni i s malým dítětem. Zuzanu Hejnovou, která v úterý oznámila souběžně s těhotenstvím také konec kariéry, ale nepřemlouvala.

"Zuzka je v úplné jiné situaci, než jsem byla já před olympiádou. Vzhledem k tomu, co v atletice dokázala, je konec kariéry jasný krok," dodává Mäki.