Seemanová se vrátila po zranění ve velkém stylu. Nový český rekord i vítězství na oblíbené trati

07.03.2022

V současnosti nejlepší česká plavkyně Barbora Seemanová zaplavala na mezinárodních plaveckých závodech v Marseille další nový český rekord. Tentokrát překvapila i sama sebe v závodě na 50 metrů motýlek a během víkendových závodů přidala také vítězství na trati 200 metrů volným způsobem.

Přitom Seemanová závodila v dlouhém bazénu teprve poprvé od loňských olympijských her i vzhledem ke zranění zad, kvůli kterému musela odstoupit z prosincového mistrovství světa v krátkém bazénu.

"Odjížděla jsem do Marseille s tím, že půjde spíše o trénink, nic moc jsem od toho neočekávala, což je vzhledem k mé povaze docela těžký úkol. Hned první start ale naprosto překonal mé očekávání, vůbec jsem netušila, že bych mohla být něčeho takového schopna. Mám z toho samozřejmě obrovskou radost," připomněla Seemanová závod na trati 50 metrů motýlek.

Úřadující nejlepší česká plavkyně roku totiž zaplavala nový národní rekord v čase 26 vteřin a 43 setin na trati, která není zdaleka její nejsilnější. Z Marseille si navíc Seemanová vedle celkového třetího místa ze zmíněného závodu na 50 metrů přivezla také vítězství ze závodu na 200 metrů volným způsobem.

"Kraulové disciplíny byly o tom, abych si splnila nějaké vnitřní cíle. Chtěla jsem 200 metrů zaplavat pod dvě minuty a 100 metrů pod 56 vteřin. Vůbec jsem nečekala, že to zvládnu tak hluboko pod 56 vteřin," pokračovala česká plavkyně, která skončila na 100 metrové trati čtvrtá v čase 54,63, tedy necelou vteřin od osobního a zároveň českého rekordu v dlouhém bazénu.

"Máme strašně moc nových věcí, na které se můžeme zaměřit. I díky tomu, že jsem zpátky v tréninku a nemám žádné omezení, což je super. Může se do všeho opřít," dodává Seemanová.

A co říká na výkony Seemanová trenérka Petra Škábová? "Jsem naprosto spokojená. Na konci třetího dne už bylo znát, že je trochu unavená, protože po zranění ještě nemá kondici na to závodit tři dny, ale strašně se mi líbilo, jak se k tomu postavila, a jak bojovala až do konce."

"Navíc všechny její časy jsou v této fázi sezony a hlavně po takovém zranění velmi dobré. Samozřejmě nejvíce nám všem vyrazila dech v závodě na 50 metrů motýlek. Věřím, že za měsíc ve Stockholmu se ještě posune výkony dopředu," doplňuje Škábová.

V Marseille se představil i další elitní český plavec Ondřej Gemov, který rovněž patří do tréninkové skupiny Škábové. Český rekordman na trati 200 metrů motýlek z krátkého bazénu si na jihu Francie vylepšil osobní rekord na stejně dlouhé trati volným způsobem.

"Nečekali jsme žádné zázraky, protože 200 metrů volným způsobem je pro něj hlavně dobrý trénink. Přesto si udělal osobní rekord, i když ve čtyřstovce umí rozjíždět závod ještě rychleji," vysvětluje Škábová.

Na trati 200 metrů motýlek ale Gemovovi unikl postup do finále jen o několik desetin. "Závod jsem neplaval dobře, protože jsem nebyl soustředěný. Před finále B jsem věděl, že budu favorit, takže jsem plaval sám na sebe a mám z toho dobrý pocit, protože jsem nebyl udýchaný, ani jsem během závodu neztuhl. Do dalších závodů se můžu odpíchnout," řekl Gemov.