Olympijské Tokio? Může přijít překvapení, nikdo netuší, kdo má jakou formu, tvrdí Choupenitch

07.07.2021

Olympijské Tokio už pomalu volá. Příprava finišuje a nejlepší český fleretista Alex Choupenitch už se nemůže dočkat. "Těším se moc, ale zároveň se snažím to zase tak moc neřešit. Soustředím se hlavně na maximální přípravu," tvrdí sedmadvacetiletý brněnský rodák, který se chystá na svou druhou olympiádu "Vím, co je ve hře, soustředím se na jedinou věc, abych se zlepšoval."

Na velký sportovní svátek se kvalifikoval v poslední možné chvíli. Klíčový turnaj ale zvládl suverénně. S Tokiem v kapse však v přípravě nepolevil, spíš naopak. I když podmínky nejsou kvůli koronavirové pandemii, kvůli nimž byla i olympiáda o rok posunuta, stále zdaleka ideální. "Období to bylo složité. Celkově i z pohledu tréninku. Italové, Rusové, nebo třeba Francouzi mají v týmech obrovskou kvalitu, trénují spolu," naznačuje, že okruh soupeřů, s nimiž by mohl ladit formu je podstatně užší než obvykle.

"Třeba Italové si povolali dvaatřicet nejlepších na soustředění, takže vám to sebere potenciální parťáky pro trénink," dodává s tím, že někdo si dokonce v těžké chvíli platil kvalitní sparingpartnery. Touhle cestou se však český šermíř nevydal. I tak se mu povedlo najít kvalitu. "Mám za sebou soustředění s Němci, ozvali se i další kluci, co jsou na tom podobně," naznačuje český reprezentant, že nezahálel.

Přiznává, že když se na olympiádu vydával v roli nováčka, byl na všechno maximálně zvědavý. Hltal každou maličkost. Teď sice také sem tam vstřebá nějakou novinku, třeba to, že se nebudou vyměňovat olympijské odznáčky, ale jinak se snaží soustředit na svoji přípravu. "Je mi jasné, že tahle olympiáda v Tokiu bude jiná, budou se muset dodržovat striktně pravidla. Samozřejmě, že nějaké věci platily i v Riu, ale Japonci jsou v tomhle směru pedanti, covidem to bude všechno umocněné," předvídá Choupenitch, jaká bude olympijská realita. "V Riu jsem byl vyplašený, teď je to pro mě důležitá událost, ale beru to prostě tak, že jedu na závody," dodává, že nepodlehne atmosféře a tlaku.

Do Japonska se vydá 19. července, o tři dny později by měl los určit soupeře do vyřazovací části, kterou soutěž startuje. Den po svém vystoupení pak Choupenitch vyrazí domů. Zda mu bude v letadle viset na krku třeba medaile, to nechává českého reprezentanta v klidu. "Turnaje se nekonaly, nikdo netuší, v jaké přijedou konkurenti formě. Může se stát všechno, klidně může nastat nějaké obrovské překvapení," vykládá směrem k zápolení o medaile.

"O svých cílech mluvit nechci, teď mě zajímá, abych byl maximálně připravený. Samozřejmě chci ale všechny potrápit," usměje se. "Člověku, co vyhraje, to prostě ten den musí do sebe všechno zapadnout, a ještě musí přijít posvěcení vodou z vesmíru," přidá zajímavý příměr, který jasně naznačuje, že se v olympijské soutěži můžeme dočkat i překvapení. "Moc se na ten turnaj těším," zopakuje.

Žádné dobrodružství a převratné změny směrem k Tokiu Choupenitch neplánuje. "Na zbrani budu mít nové čepele, ale to je normální. Jinak bude všechno tradiční. Maskoti, co se mnou jezdí od devíti let, pojedou i do Tokia. Pokračujeme," usměje se s tím, že nehodlá měnit věci, co fungují.

Změnu udělal jedině v tom, že se teď Choupenitch na pár přesunul domů do Čech. Třeba i kvůli této tiskové konferenci. Malinko tedy si tedy orazí i v přípravě. "Tvrdě trénuji celý život, teď jsem dva měsíce makal bez zastavení, takže drobná pauza mi může jen pomoci. Připravený budu, jak nejlépe umím," slibuje na závěr. 

Link na fotky níže, zdroj Ivana Roháčková

https://drive.google.com/drive/folders/1UG-FiuDmvHIhQOSiWw4t3D7CxkyRqt76?usp=sharing