Obrození se odkládá. Ducár se s Rozickým 11. září neutká, Kanada se kvůli covidu uzavírá

05.09.2021

Galavečer kanadské stáje Three Lions Promotions, jehož hlavním chodem měl být v sobotu 11. září duel o pás WBC International v křížové váze mezi vyzývatelem Vasilem Ducárem (9-4-1, 8 KO) a místním šampionem Ryanem Rozickým (13-0, 13 KO) se odkládá do roku 2022. Důvodem jsou nařízení místní sportovní komise kvůli obavám ze šíření koronaviru.

Už si pomalu balil. Vždyť v úterý 7. září měl vyrazit na kanadskou misi. Vasil Ducár chtěl dobýt domácí území kanadského knockoutéra, sebrat mu mezinárodní pás prestižní světové federace a dostat se do hry třeba i o titul mistra světa.

"Můj manažer Tarik Saadi mi říkal, že si ani neuvědomuji, jak důležitý zápas mě čeká. Existuje možnost, že bych si pak zaboxoval na stejné akci jako šampion WBC a můj tréninkový parťák Ilunga Makabu, on by hájil svůj titul, já svůj, který vybojuji v Kanadě," svěřil se jednatřicetiletý rodák ze Znojma před více jak týdnem při mediální dopoledni s novináři.

V sobotu večer se vše změnilo. Kanadští promotéři vydali prohlášení, ve kterém přesouvají galavečer do roku 2022. Důvodem je rozhodnutí Sportovní komise pro bojové sporty Nového Skotska (NSCSA), kde se měl galavečer uskutečnit. Ta se rozhodla až do 31. prosince 2021 zrušit všechny boxerské (a MMA) akce kvůli obavám ze šíření koronaviru.

"Myslel jsem, že když nás donutili se kompletně očkovat, tak tento problém odpadne. Nečekal jsem to, z kanadské strany nebyly žádné náznaky. Je to obrovské zklamání, do té přípravy jsem dal opravdu hodně, v létě jsem jí obětoval i čas s rodinou, hodně to mrzí, co ti mám povídat," řekl Ducár poté, co se nepříjemnou novinku dozvěděl.

Je skoro až příznačné, že galavečer se měl konat 11. září na výročí dvaceti let od teroristického útoku na New York a že měl zároveň podtitul "Revival" (Obrození).

"Zápas se neruší, jen se přesunul, nejspíše na únor. Oni kalkulovali, že by změnili místo konání, ve hře byl třeba i New York, ale nakonec to vyřešili takto. Nemám jim to za zlé, chápu, že když chystáte domácí akci pro svého boxera, tak to nechcete přesouvat," připomněl český šampion skutečnost, že bojovat měl v Sydney, tedy rodném to místě svého protivníka.

Jelikož ale musí existovat rovnováha světa, pak z něčeho špatného může vzejít i něco dobrého, pozitivního. "S manažerem samozřejmě řešíme další možnosti, určitě chci využít formu. Sice jsem si zrušil v práci volno pro další dny, abych ho zbytečně nečerpal, po zápase jsme měli mít rodinnou svatbu, takže tu si užijeme, ale pak zpět do práce, protože se něco rýsuje na říjen," pousmál se nakonec přece jen elitní světový boxer křížové váhy a zároveň policista z povolání.

Ano, v průběhu příštího měsíce by se měl Ducár představit opět na domácí scéně. Soupeř je samozřejmě v řešení, stejně jako místo, nabízí se dvě místa - neděle 3. října galavečer v Ústí nad Labem organizovaný Lukášem Konečným, nebo pátek 15. října několikrát odložené pražské Heroes Gate 24 promotéra Ladislava Kutila.

"Těšte se, protože, já se na zápas doma těším. Jakmile bude termín a soupeř, tak vše oznámíme, očekávám to v nejbližších dnech," dodal Ducár a jeho slova potvrdil jak český manažer Jan Koukal, tak i Francouz Tarik Saadi, který má kariéru české boxerské jedničky pod palcem.