O titul proti kubánské legendě. Ducár narazí na boxera, který utekl ze země na pašerácké lodi

21.02.2022

Na konci března (26.3.) vyzve v současnosti nejlepší český boxer Vasil Ducár Mika Pereze v zápase o Interkontinentální titul organizace WBA. Ten šestatřicetiletý Kubánec drží od loňského roku.

Ducár, který si už před dvěma a půl lety vyzkoušel titulový zápas proti Kevinu Lerenovi, tentokrát narazí na ještě zkušenějšího boxera. Vždyť Perez ještě před útěkem z Kuby boxoval více než 400 amatérských zápasů a pro svou rodnou zemi získal v roce 2004 dokonce juniorský titul mistra světa.

"Perez patří do světové špičky, o čemž svědčí jeho bilance. Má jenom tři prohry a to si ještě myslím, že je dáno hlavně špatným manažerským rozhodnutím. Protože v minulosti boxoval v supertěžké váze třeba s Povětkinem. Tedy s mistrem světa, který boxoval s Kličkem a dalšími hvězdami," vysvětluje Ducár, který celou svou profesionální kariéru boxuje v křížové váze.

Přitom Perez se v profesionálního boxu nemusel vůbec objevit, kdyby před patnácti lety neutekl ze své rodné země, kde boxeři mohou působit pouze jako amatéři. I proto jsou Kubánci tak úspěšní mezi olympijskými provazy.

První pokus o útěk se Rebelovi, jak se Perezovi přezdívá, nepovedl a skončil kvůli němu dokonce ve vězeňské cele. Napodruhé se už to ale tehdy dvaadvacetiletému boxerovi povedlo. A to díky irskému promotérovi Gary Hydovi, který tehdy zaplatil pašeráckému kartelu, aby mladého boxera propašoval do Mexika.

Kvůli nepředvídatelnému karibskému počasí z přelomu let 2007 a 2008 ale loď s Perezem na palubě uvízla týdny v Mexickém zálivu. A aby toho nebylo málo, tak kartel ještě Pereze držel v Mexiku do doby, než Hyde zaplatil další výkupné.

Perez se poté usadil v Corku a začal pracovat na úctyhodné bilanci. Ve třiceti profesionálních zápasech napříč váhovými kategoriemi prohrál pouze třikrát, jednou skončil jeho duel nerozhodně a v 26 případech vyhrál, z toho sedmnáctkrát před limitem.

"Až v ringu se ukáže, jestli to bude můj dosud nejtěžší soupeř, ale určitě patří mezi ty nejtěžší. Boxoval jsem proti Kevinu Lerenovi, Chrisi Billamovi Smithovi, nebo Alexeji Jegorovi, kteří drží mistrovské tituly a patří mezi deset nejlepších na světě," srovnává Ducár. "Nicméně Perez se všem zmíněným vymyká zkušenostmi, je to opravdu ostřílený profík," pokračuje civilním zaměstnáním člen speciální policejní jednotky.

Zápas domluvil Ducárův manažer Tarik Saadi, který moc dobře ví, co by případný úspěch znamenal pro v současnosti nejlepšího českého boxera.

"Mohlo by mě to katapultovat do světové desítky a hlavně bych měl pás šampiona WBA. Ten by mi zase otevřel dveře k dalším velkým zápasům. Na druhou stranu o tom nechci teď moc přemýšlet, protože nejdůležitější teď bude nadcházející zápas," vysvětluje Ducár.

Během galavečera, který proběhne v Dubaji pod širým nebem v tenisové aréně, bude boxovat také legendární Marcos Maidana. "To je pecka, protože Maidana je boxerská legenda. Boxoval s Floydem Mayweatherem, je to fakt super, že jsem na stejné kartě," neskrývá nadšení Ducár před premiérou v Dubaji.

A jak budou vypadat posledních týdny před těžkým zápasem? "Prostě budu makat na sto procent, abych byl co nejlépe připravený," slibuje znojemský rodák, který navíc během příštích dnů oznámí další důležitou událost.

https://www.instagram.com/p/CaIfOAbLMD5/