Langerova hvězda začíná zářit, českou bitvu ve Švédsku rozsekl dvěma góly

15.11.2021

Před novou sezonou vzal novou výzvu. Filip Langer se rozhodl vrátit do švédské SSL, kterou poprvé okusil ve svých 16 letech. Dnes je o tři roky zkušenější, a i když mu ještě nebylo dvacet, stává se pomalu lídrem ambiciózního klubu FBC Kalmarsund. O víkendu svými dvěma góly rozhodl vypjatý souboj na hřišti Linköpingu, vítěznou trefu zařídil v prodloužení.

V padesátitisícovém městě Kalmar na východním pobřeží Švédska vyrostla parádní nová aréna. Však si ji domácí klub zasloužil. Před třemi lety se slavil postup do SSL, zřejmě nejprestižnejší florbalové ligy světa. Tým ale postupně míří výš a výš, loni se už hrálo semifinále play off a blankytně modré dresy obléká i nejlepší hráč světa a zdejší rodák Kim Nilsson. Čerstvou posilou je nyní český mladík Filip Langer. A právě jemu patřil poslední zápas.

Pět minut před koncem sobotního duelu dostal Kalmar smolný gól ze standardky a prohrával na hřišti Linköpingu 2:1. Pak si ale šikula, který vyrůstal v Tatranu Střešovice, řekl o nahrávku a vystřihl sólo, které skončilo pohotovou střelou do protější šibenice. V prodloužení pak Langer seběhl do brankoviště a přidal ještě jedno nekompromisní zakončení, když mu balónek naservíroval filigránskou zadovkou Jesper Lindström. Kalmarsund zapsal páté vítězství v řadě a posunul se na čtvrtou příčku tabulky.

Góly Filipa Langera:
https://www.instagram.com/p/CWQmlmCAiOO/

"S Linköpingem je to možná jeden z nejtěžších venkovních zápasů. Jsou to velcí houževnatí chlapi, kteří skvěle brání a mají nebezpečné brejky," vyprávěl hrdina zápasu. Tentokrát to bylo opravdu na něm. Kim Nilsson i Kevin Haglund, dvě hlavní ofenzivní opory zůstaly mimo hru kvůli drobným zraněním.

Filipa Langera ale těšilo i to, že uspěl v souboji s českými protihráči. Barvy domácích Crusaders hájili i Matěj Jendrišák a Josef Rýpar. "S Pepou jsme si před zápasem psali a těšil jsme se na něj i na Matěje. Rozebrali jsme švédskou ligu i zájem diváků, který tu ve Švédsku opravdu je," dodává Langer.

Severskou kolébku florbalu těší postupný návrat diváků na tribuny. V prvních kolech byla kapacita omezená kvůli covidovým restrikcím, páteční zápas Helsingborgu se Storvretou už ale sledovalo téměř 3000 fanoušků a na přízeň publika si nestěžuje ani Kalmarsund. Arénu se daří plnit a florbal je v přístavním městě téma.

"V tomhle městě se florbal v popularitě nachází hned za fotbalem, hokej tu je bída. Tak to prostě tady je. Jako se na vsi v Česku řeší v hospodě nedělní šlágr okresního přeboru, tak tady se obdobně řeší florbal," přidává své postřehy další Čech Martin Forman, který v Kalmarsundu působí jako asistent trenéra Viktora Gustafssona.

Přítomnost české spojky na střídačce samozřejmě kvituje i Filip Langer. "Za Martina jsem opravdu rád. Má na starosti ofenzivní část naší hry. Přišel z Bohemky a i tam se v tomhle směru odlišovali a byli úspěšní směrem dopředu. Pro mě je pak samozřejmě trochu jednodušší přenos informací k realizačního týmu," vypráví český florbalista, který v osmi úvodních zápasech sezony zapsal už 7 gólů a 4 nahrávky. A to i přesto, že start nebyl úplně jednoduchý a místa v elitní formaci se dočkal až v průběhu sezony.

"Musel jsem si zvykat na spoustu nových věcí, na určitou adaptaci mého herního stylu, který se musí trochu upravit. Tlak od vedení týmu ale necítím, i trenér ví, že to potřebuje nějaký čas a všechno nepřijde hned. Tým pořád prochází vývojem. Minulou sezonu to bylo víc o brejcích a o první lajně, teď chceme hrát daleko víc na balónku. Může to být silný faktor, jak rozhodovat zápasy a já jsem za samozřejmě rád, mě tenhle styl hry vyhovuje," dodává Filip Langer.

Před sezonou řešil mladý český florbalista několik nabídek. Zájem o něj byl třeba ve Storvretě, která byla dlouhá léta nejlepším švédským klubem. Rozhodl se ale pro Kalmarsund, kde cítil větší perspektivu i měl příslib v tom, že mu trenéři dají dostatek prostoru a bude moci hrát klíčové fáze zápasů. To se zatím daří. Ale nejen proto je Langer se svou přítelkyní v přístavním městě spokojený. "Musím říct, že Kalmar se mi moc líbí. Zdání klame, žádný konec světa to není, příroda a všechno kolem je super. Jak je to malé město, tak je všechno blízko, což nám oběma vyhovuje. Máme to kousek na nákup, do přírody, k moři, i já na tréninky, a byt který jsme dostali, je útulný," pochvaluje si.

Tabulka švédské florbalové SSL:

1. Mullsjö 8 59-43 18

2. Thorengruppen 8 66-51 17

3. Storvreta 8 55-32 16

4. Kalmarsund 8 53-37 15

5. Linköping 8 50-45 15

6. Dalen 8 47-45 15

7. Falun 8 54-42 14

8. Pixbo 8 52-47 12

9. Helsingborg 8 49-44 12

10. Växjö 7 39-36 10

11. Hagunda 7 35-47 9

12. Jönköpings 8 41-61 9

13. Sirius 8 32-68 3

14. Djurgårdens 8 26-60 0

Vysílání švédské florbalové SSL na obrazovkách NOVA Sport a VOYO:

ut 16.11. Jönköping - Sirius (18:30, NS1)

st 17.11. Storvreta -Thorengruppen (18:30, NS2)

ut 23.11. Hagunda - Helsingborg (19:00)

st 24.11. Pixbo - Växjö (19:15)

čt 25.11. Thorengruppen - Mullsjö (18:30)