Kalmasrund si zahraje semifinále švédské ligy. Langer naskočil do rozhodující zápasu i přes zranění

30.03.2022

Český florbalový útočník Filip Langer pomohl Kalmasrundu k postupu do semifinále elitní švédské ligy. Kalmasrund vyhrál sérii nad Helsingborgem 4:2 na zápasy, nicméně všechny čtyři vítězství urval tým z jihovýchodního pobřeží Švédska o jediný gól. V semifinálové sérii Kalmasrund narazí na Växjö.

"Očekávali jsme, že to bude vyrovnaná série, a tak to i vypadalo. Všechny zápasy byly vyrovnané, takže ani vlastně nevím, co přesně rozhodlo. Řekl bych, že asi naše fyzická připravenost a také to, že jsme měli více balonek, bez něj se člověk rychleji unaví," hodnotí Langer vítěznou sérii.

Už během základní části Langer často opakoval, že se ve Švédsku hraje v daleko větším tempu než v české lize, ve které před odchodem do Skandinávie dělal dokonce už v sedmnácti letech kapitána Střešovicím.

"Tempo je v play-off ještě vyšší hlavně směrem do obrany. Všichni jsou směrem dozadu precizní a poctiví. Helsingborg se v tomhle oproti základní části, ve které jsme je dvakrát porazili, taky zlepšil," pokračuje stále teprve dvacetiletý útočník.

Langer si užívá po koronavirových peripetiích také velký divácký zájem o elitní florbal. "Atmosféra v play-off odpovídá nasazení, protože na zápasy chodí v průměru přes tisíc lidí a hlavně všichni fandí, takže se z diváků stávají fanoušci. Tohle si fakt hodně užívám," cení si mistr světa do devatenácti let z roku 2019.

Před začátkem semifinálové série proti Växjö, která pro Kalmasrund začíná už 5. dubna, bude muset Langer doléčit zranění nohy, se kterým přeskakoval mantinel v závěru čtvrtfinálové série.

"Teď se necítím úplně nejlépe, protože jsem odehrál zápas, který jsem původně hrát neměl. Diagnóza byla taková, že jsem měl nastoupit nejdříve příští týden, ale léčím se rychle. Už při rozcvičce jsem se cítili dobře, takže jsme se s trenéry dohodli, že budu hrát od poloviny zápasu," připomíná Langer, že do rozhodujícího duelu proti Helsingborgu naskočil až v průběhu.

"Samozřejmě noha trochu bolí, ale teď mám týden na to, abych se dal dohromady a vím, že budu připravený. Péče, kterou mi poskytl náš fyzioterapeut byla super, ale zároveň si myslím, že se hojím rychle i proto, jak moc poctivě se připravuju a žiju. Podobná zranění totiž trvají déle," připomíná Langer, že patří mezi florbalisty mezi ty vůbec největší profesionály, čehož si už všimli i ve Švédsku.

Oproti čtvrtfinálové sérii čeká nyní Kalmarsund o necelých 200 kilometrů kratší cestování k zápasům. Proti Växjö totiž půjde o derby. "Bude to extrémně vyhrocená série, očekávám strašně moc soubojů a peklo na obou stadionech. Pro místní fanoušky a florbal to bude skvělá série," odhaduje Langer.

"A samozřejmě i pro nás hráče, protože nebudeme ovlivněni dlouhým cestováním. Moc se na to těším, protože tohle budou přesně ty zápasy, které hráče posouvají, a kvůli kterým florbal hraju," pokračuje rodák z Horoměřic, který zároveň studuje dálkově Vysokou školu technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích.

Langer oceňuje také české fanoušky, kteří mu pravidelně plní telefon gratulacemi. "Fanoušci mě sledují poctivě, což je strašně hezké a moc si toho vážím a cením, že mě sledují i na dálku. Jsem opravdu rád, že můžu inspirovat a motivovat nejen mladší hráče. Věřím, že tohle ještě není konec příběhu, který tady společně s týmem píšu. Ať už v této nebo příštích sezonách," uzavírá.