Joglová rozběhla maraton v Rotterdamu parádně. Závod ale nakonec nedokončila

10.04.2022

Marcela Joglová i kvůli zdravotním problémům nedokončila maraton v Rotterdamu. Elitní česká vytrvalkyně odstoupila na 28. kilometru, poté co v první polovině závodu přepálila tempo.

Joglová odletěla do Nizozemska po desetitýdenním soustředění v Keni, kde se dostala do závodní formy. Jenže necelý týden před startem onemocněla a do poslední chvíle se rozhodovala, zda vůbec do závodu nastoupí.

"Nechci se úplně schovávat za nemoc, něco mi nejspíš vzala, ale určitě mi nepřidala. Každopádně jsem trošku přestřelila start a kolem půlmaratonu jsem začala zpomalovat," říká Joglová, která právě první polovinu závodu zvládla v čase, který by jí o tři vteřiny stačil k vítězství na letošním mistrovství republiky v půlmaratonu.

Jenže problém v příliš ostrém tempu v úvodu závodu viděl i trenér Jan Pernica. "Příčinu nezdaru vidím ve třech faktorech. Prvních pět kilometrů běžela Marcela v tempu 3:26 na kilometr, což bylo mimo plán. V součtu s prodělanou virózou a větrným počasím to vyústilo až k odstoupení ze závodu, což jsme si nepřáli," hodnotí Pernica.

"Vím, co jsem odtrénovala, takže pro mě nemělo moc smysl dál pokračovat a vystřílet si veškerou munici. Teď budeme muset s koučem přehodnotit mé další cíle," pokračuje dvacátá maratonkyně z mistrovství světa 2019.

"Marcelo to vyhodnotila správně, protože odstoupila ve chvíli, kdy tempo výrazně odpadlo a bylo zřejmé, že cíl (2:28) nesplní. Po odstoupení se můžeme vrátit brzy do tréninkového procesu, přehodnotíme situaci a soustředíme se na cíle, na kterých pracovala v Keni. To je vylepšený osobní a útok na český rekord," dodává Pernica.