Dostála na nominačních závodech předčila partnerka

02.05.2022

Z letošních nominačních závodů rychlostních kanoistů si Josef Dostál přivezl dvě prvenství, jeho partnerka Anežka Paloudová ovládla dokonce závody hned na třech singlových tratích. Radek Šlouf přidal vítězství společně s Dostálem na nové olympijské trati K2 500.

Do Račic přijel Dostál po nemoci, která se projevila na jeho aktuální formě. "Nejsem úplně spokojený, za což může několik faktorů. Prvním z nich je, že jsem mě po olympiádě trochu delší volno. Před soustředěním v USA jsem zase chytil kovid a během dubna mě zase trápila chřipka," připomněl medailista ze tří olympijských her.

I tak ale Dostál dokázal vyhrát na kilometrové trati a také společně s Radkem Šloufem na poloviční trati. Na druhou stranu devětadvacetiletý kanoista poprvé po osmi letech prohrál proti domácí konkurencí v závodě K1 500.

"To se mi samozřejmě nelíbilo. Možná k tomu všemu hrálo trochu i roli, že jsem zkoušel loď od jiného výrobce. Na staré lodi mám najeto přes 30 tisíc kilometrů a člověk si asi během pár dnů na novou loď před závody nezvykne," pokračoval Dostál. "Na druhou stranu Kuba Špicar, který mě porazil, jel skvěle," dodal.

Vysokou úroveň závodů ocenil také zmíněný Šlouf. "Konkurence byla opravdu kvalitní. Doma se s námi každý chce poměřit, každý nás chce porazit. To je jasné. Když jsem byl mladší, tak jsem taky chtěl starší borce, kteří jezdí na olympiády, porážet," řekl bronzový medailista z loňských her v Tokiu.

Vedle společného vítězství s Dostálem byl Šlouf spokojený také s celkovým třetím místem na trati K1 500. "Vyrovnal jsem tím mé dosavadní nejlepší umístění, takže musím být spokojený, navíc je to momentálně nejdůležitější ukazatel pro tvorbu posádky na K2 500 a K4 500," vysvětlil plzeňský rodák.

"Za vítězství na K2 500 jsem taky hodně rád, protože jsme s Pepou od konce března neměli moc příležitostí společně trénovat. Vlastně jsme v lodi seděli před závody jen jednou, abychom si nastavili loď poté, co se Pepa vrátil po nemoci," pokračoval Šlouf.

"Náš projev na deblkajaku mě mile překvapil, ale jinak mi toho závody zase až tolik neukázaly. Normálně mi totiž v této fázi sezony chybí k ideální formě jeden schod, tentokrát mi vzhledem ke všem peripetiím chybí schody dva," dodal Dostál.

Po nemoci startovala v Račicích také Paloudová. "Ze závodů jsem měla trochu strach, protože ještě před týdnem jsem ležela s chřipkou. Ve chvíli, kdy ostatní ladili formu, jsem se musela hlavně rozjezdit. Takže jsem byla hodně nervózní. Po tom, co se mi na pětistovce povedl start, jsem se dostala do závodního módu, který jsem dokázala udržet celý víkend."

Paloudová totiž dokázala zvítězit na všech třech singlových tratích K1 300, 500 a 1000. "Díky vítězství na třístovce budu letos testovat také čtyřkajak, protože se příští rok pojede olympijská kvalifikace, takže budeme hledat ideální složení. Na některém ze závodu Světového poháru se uvidí, jestli budu ve čtyřkajaku platná, nebo jestli pro mě bude lepší, abych se soustředila na singlové závody," dodala třiadvacetiletá závodnice.